Виставка картин МАРІЯ МАЛЮЄ

У Києві відкрилася виставка "Марія Малює" (100 творів Примаченко), де представлені сто донині неекспонованих картин Марії Примаченко.
Український Дім, вул. Хрещатик, 2
7 липня — 27 серпня 2023 року
Український Дім презентує унікальний проєкт «Марія малює» – 100 невідомих творів Примаченко. На виставці глядачі вперше побачать сто картин легендарної художниці, адже ці твори з приватної колекції київського мистецтвознавця Едуарда Димшица раніше ніколи не виставлялися.

Сьогодні ми гостро відчуваємо, що і сама Марія Примаченко, її стійкість перед лицем випробувань долі, а тепер і її картини стали символом української незламності. Велику частину експозиції становлять роботи, що стали реакцією художниці на пережите: війну, загибель коханого на фронті, окупацію, бої за Київщину та післявоєнні злидні, Чорнобильську трагедію. Поруч зі знайомими нам образами фантастичних істот та квіткових декоративних панно у картинах акцентується тема боротьби добра і зла, в якій добро незмінно перемагає. Після трагедій війни Марія майже на 10 років полишила малювання, але повернулася, бо творчість була її способом існування.

Рік тому в Українському Домі відбулася виставка «Врятоване». Тоді Український Дім представив 14 картин Марії Примаченко, які дивом вціліли після російського ракетного обстрілу Іванківського історико-краєзнавчого музею. Люди стояли в довжелезних чергах, щоб побачити знамениті твори, в буквальному сенсі відвойовані у вогню. Виставка мала великий успіх та показала, наскільки нам потрібне світло, натхнення і сили, наскільки важливо мати зв'язок зі своїм культурним кодом саме зараз.

Назва проєкту «Марія Малює» відсилає нас до альтруїстичного світогляду художниці, до її стійкості та відданості своєму всесвіту. Саме тому слоганом виставки став вислів самої художниці – “Щоб люди жили, як квіти цвіли”.

Виставку супроводжуватиме публічна освітня програма, розроблена спеціально для проєкту: лекції, обговорення, майстер-класи.

Організатор: Національний центр “Український Дім”
Партнери проєкту: АТ “Ощадбанк”, Visa
У співпраці з Фондом родини Марії Примаченко

Графік роботи:
Вт-Нд, 11:00-19:00,
Понеділок – вихідний.

Вартість квитків:
повний – 100 грн,
пільговий – 50 грн (для школярів та студентів).
 
Усі сто творів різного тематичного спрямування надав для показу мистецтвознавець Едуард Димшиц. Це його приватна колекція, яка раніше ніколи не виставлялася. Мистецтвознавець розповів, що збирав картини Примаченко впродовж 30 років. Він підкреслив, що вважає творчість Марії Примаченко своєрідним кодом української нації, оскільки вона була "заглиблена в цю землю, дуже добре знала, як живуть люди на цій землі". Окрім того, мистецтвознавець назвав творчість авторки своєрідним символом незламності.

"Вона мала дуже важку долю. Поховала свого коханого чоловіка на початку Другої світової війни, який навіть не встиг побачити їхнього спільного сина. Все її життя пройшло без матеріальних розкошів. Примаченко все життя хворіла на поліомієліт. Але все одно завжди була стійкою людиною", – розповів Димшиц.

Він зауважив, що роботи Примаченко експонуються зараз, під час війни, бо її творчість – це своєрідний символ незламності, оптимізму.

"Для мене Примаченко – це завжди оптимізм. Оптимізм додає нам сили. А сили потрібні нам для перемоги", – додав мистецтвознавець.

Назва виставки "Марія Малює" має на меті спрямувати відвідувачів до альтруїстичного світогляду художниці, її стійкості та відданості своєму всесвіту. Слоган експозиції: "Я хочу, щоб люди жили, як квіти цвіли".

"Ми обрали слоганом прекрасні слова, які сказала Марія, – "я хочу, щоб люди жили, як квіти цвіли". Я думаю, що жоден із нас не хоче воювати. Не хоче, щоб люди гинули. Ми всі хочемо, щоб люди жили, як квіти цвіли", – зазначила директорка Українського Дому Ольга Вієру.

Проєкт створений у співпраці з Фондом родини Марії Примаченко.

Ознайомитися з унікальною експозицією можна впродовж 7 липня - 27 серпня 2023 року в Українському Домі за адресою вулиця Хрещатик, 2.

Виставку супроводжуватиме публічна освітня програма, розроблена спеціально для проєкту, зокрема лекції, обговорення, майстер-класи.